9:00-19:00 همه روزه
021-22457409

مزاج در طب سنتی

به نام خدا

 

حتما همه شما کلمه “مزاج” را شنیده‌اید. مثلا کسی به شما گفته: “بنظرم مزاج تو تر است که اینطوری هستی.” یا مثلا: “مزاجت را بدانی راحت می‌شود راه درمان را پیدا کرد.” امروز می‌خواهیم با هم درباره مفهوم مزاج صحبت کنیم.

از نگاه طب ایرانی

همه اجسامی که در این دنیا وجود دارند، دارای مزاج هستند. در واقع مزاج یک‌جور ویژگی یا صفت برای جسم است که خصوصیات آن را تعریف می‌کند. مثلا وقتی می‌گوییم مزاج استخوان سرد و خشک است، درواقع داریم درباره یکی از ویژگی‌های استخوان با هم صحبت می‌کنیم.

اما مزاج‌ها از کجا می‌آیند؟

حکمای طب سنتی می‌گویند، تمام اجسام از چهار عنصر اصلی تشکیل شده‌اند: آب، باد، آتش و خاک. این چهار عنصر همان آب و باد و آتش و خاکی که ما می‌شناسیم نیستند. فقط اسامی مشترکی دارند و خصوصیات این چهار عنصر هم کمی، فقط کمی شبیه این چهارتاست. هر جسمی، مقداری از این چهار عنصر را در خودش دارد و بسته به اینکه از هرکدام چقدر دارد، مثلا عنصر آبش بیشتر است یا عنصر هوایش، خصوصیات مختلفی پیدا کرده است. این خصوصیات مختلف، همان طبع خودمان است.

تا اینجا فهمیدیم که مزاج‌ها یک جور تعریف یا ویژگی هستند و از ترکیب عناصر با هم بوجود آمده‌اند.

مزاج‌ها، درباره دو ویژگی اصلی حرف می‌زنند: تر بودن یا خشک بودن، گرم بودن یا سرد بودن. با این حساب می‌توانیم 5 نوع مزاج اصلی داشته باشیم: گرم، سرد، تر، خشک و معتدل. بعد هم می‌توانیم دو تا، دوتا با هم ترکیبش کنیم. مثلا گرم و تر یا گرم و خشک یا گرم و معتدل.

اما بعد از همه این ترکیب‌ها، آیا ما فقط 9 مزاج در این دنیا داریم؟ نه.

مزاج‌ها در واقع طیف هستند، مثل محورهای مختصات. دو محور مختصات عمود بر هم را در نظر بگیرید، همان محور X ها و y ها. یک محور مربوط به گرمی و سردی است، یعنی یک سر آن خیلی خیلی خیلی گرم و یک سر محور، خیلی خیلی خیلی سرد است. محور بعدی هم مال تری و خشکی است. وسط محور ها هم مربوط به نقطه اعتدال است. تمام اجسام جایی روی این محور قرار دارند. با این حساب، هر جسمی که مزاج گرم دارد، می تواند مقدار گرمای مختص به خودش را داشته باشد بدون اینکه جای دیگری را تنگ کرده باشد. هرجسمی برای خودش جایی روی این محورهای مختصات خیلی وسیع دارد.

تا اینجا درباره مفهوم مزاج با هم صحبت کردیم، در روزهای بعدی، درباره این حرف می زنیم که وقتی می گوییم مزاج کسی یا چیزی گرم و خشک است دقیقا یعنی چه؟

 

 مجموعه تخصصی طب سنتی طب سنتی ماساژدرمانی و امبدسنگ تهران: با ما همراه باشید در شبکه های اجتماعی

ارسال پیام
مشاوره آنلاین
مشاوره با متخصص طب سوزنی/ طب سنتی
سلام وقت بخیر

چطور میتونم کمکتون کنم؟
Call Now Button